Официално, барбекю сезонът е открит! Щастливи сме, че най-сетне и времето и здравните органи ни позволяват да се насладим на страхотни емоции навън, придружени, разбира се, с вкусни грил изкушения. Сигурни сме, че най-големите ентусиасти сред вас вече дори са се сдобили с нужното оборудване за отлично и запомнящо се барбекю преживяване. Сред различните опции за приготвяне на крехко месце и хрупкави зеленчуци на двора или сред дивата природа, категорично, газовото барбекю води класациите по удобство при експлоатация и поддръжка. Уредът, между другото, сам по себе си не изисква кой знае какви умения и специфични дейности, за да го поддържате в изправен и хигиеничен вид. Единственото усилие, което трябва да положите, е да почистите правилно и внимателно своето газово барбекю след експлоатация. Но не се тревожете, защото и тази задача никак не е трудна.
Нещо повече. В този материал сме ви приготвили подробни инструкции за целта. Вижте как най-лесно, бързо и ефикасно да почистите газовото барбекю след употреба.
Как се почиства газово барбекю след употреба?
- Първо, имайте на предвид, че за разлика от барбекюто на въглища, газовото не изисква почистване на въглени или други запалителни елементи, използвани за разпалване на огъня и жарта. Просто трябва да се уверите, че сте изключили газовото барбекю и можете да пристъпвате към самото почистване.
- За да използвате дълго време барбекюто си го почиствайте редовно. Скарата препоръчваме преди или след всяко използване. Вътрешните части - горивната камера, се почиства в зависимотс от това каква храна сте приготвяли. Корпусът се почиства при нужда.
- Ако готвите по-мазни храни, например свинско месо, е задължително доброто почистване след всяко печене. Възможно е запалване на мазнината при следващото му използване.
- Не забравяйте и за грижата за горелките на барбекюто. Винаги печете с капачетата(блендите) върху тях.
Какво ми е нужно за почистване на газовото барбекю?
От Enders предлагаме специално създадени за барбекюта почистващи препарати както за грил скарата, така и обезмаслител за корпуса на уреда. А с Premium четката за барбекю ще свалите дори и най-упоритите наслоявания от чугунената скара благодарение на стоманените й нишки.
Как се почисва скарата на барбекюто?
Ако скарите на барбекюто са ви от чугун, най-лесния начин е следния - включете горелките на максимална степен и след като мазнината се разтопи, я почистете с четката. След като изстине я напръскайте с обезмаслител за скари и изплакнете добре.
Ако е изработена от неръждаема стомана и няма допълнително покритие, периодично можете да я почиствате и в миялна машина.
В случай, че не ви се намира под ръка специализиран препарат за скара, можете да прибегнете към някои народни методи за отстраняване на мазни петна и загорели остатъци от храна. В миналото, най-лесно скарата се е чистила с обикновено оцет. Съветваме ви да използвате био ябълков оцет, който допълнително дезинфикцира повърхността и има антибактериални свойства.
Как се почиства корпуса на барбекюто?
- Избягвайте силно абразивни почистващи средства, които биха могли да надраскат или повредят материала на барбекюто.
- Ако за първи път използвате определен препарат се уверете, че е подходящ за съответния материал.
- Не използвайте остри четки за почистване на корпуса,
- Ако използвате препарат за почистване на барбекю на Enders, първо изчакайте добре да изстине. След това напръскайте добре, изчакайте 30-40 секунди и изплакнете с топла вода. Забършете с мека кърпа или гъба.
- Бутоните за регулиране, тавичката за мазнина и допълнителните съдове на газовото барбекю могат да се изчистят и с обезмаслител, ако степента на замърсяване е твърде голяма. Ако газовото ви барбекю е със система Simple clean, всички части от горивната камера могат да се почистят и в миялна машина.
Как се почистват горелките и дюзите на газовото барбекю?
- Ако газовото барбекю вече е използвано значителен брой пъти, в даден момент ще ви се наложи внимателно да почистите и дюзата на газта при регулиращата част на уреда. За целта ще трябва да намерите много тънка тел. Някои специалисти дори съветват и по-фино хигиенизиране на отвора – с игла. В никакъв случай обаче не разглобявайте въпросния регулиращ елемент. Ако смятате, че това е необходимо – поради запушване или силно замърсяване – се обърнете към специалист.
- Специалистите са и единствените хора, които следва да почистват клапите и свръзките на вашето газово барбекю. Това обаче не е задължително да се прави след всяко ползване. Препоръчително е газопроводните елементи да се почистват поне веднъж на две години, ако барбекюто се включва значително често.